Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D Daimi işçi haftalık kaç saat fazla çalıştırılabilir?

Soru & Cevap

4D Daimi işçi haftalık kaç saat fazla çalıştırılabilir? Sürekli işçinin haftalık çalışma süresi toplu iş sözleşmelerinde bağıtlanmıştır. Kanun der ki işçinin haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir.

Bazı sözleşmelerde örneğin 19 Mayıs üniversitesi'ndeki toplu iş sözleşmemizde işçinin haftalık çalışma süresi 40 saattir.
45 saat kadar olan çalışma süresi olan iş yerlerinde 45 saati aşan kısmı ara dinlenmeleri düşürdükten sonra 12 saat çalışma sisteminde bir saat ara dinlenmesi verir.
8 saat çalışma sisteminde yarım saat ara dinlenmesini veriyor.
Çalışma saati 11 gün olarak işlenir kanun gereği ve sözleşmeleri gereği eğer işçi 45 artı ara dinlenmelerini veya ardarda ara dinlenmelerinin üzerinde haftalık fazla çalıştırılma yapılıyor ise Fazla çalışma ücretini alır.
Bunun saati işin niteliği önemli ve aciliyetine göre değişebilir. işçinin üst üste fazla mesaiye çağırılması fiziken de mümkün değildir. 24 saat sistemli çalışılan bir iş yerlerinde işini fiziki olarak 24 saat çalışmasını Yargıtay onaylamamış ve en fazla 14 saat olarak çalışabilir demiş.
Fazla çalışmalarda da işin önemi ve niteliği aciliyetine göre haftalık olarak işçinin haftalık çalışma saatinden fazla çalışmaz saati yaptıramaz işveren.
İşçi fazla çalıştırması 48 saat üzerine çıkılmaz diyemeyiz bazen kurumlar 52 vey 56 saat hatta daha üzeri işçileri çalıştırabiliyor. Bu bağlamda birçok farklılıklar mevcuttur. Aylık saat hesabına göre tamamlama yapıyoruz diye biliyorlar veya mesai Fazla çalışma yapılması gerektiğini ifade edebiliyorlar. Önemli olan işçilerin toplu sözleşmelerine veya sözleşme dahilinde yoksa kanun hükümlerine riayet edilerek haklarından yararlandırılması ve hak kayıplarının önüne geçilmesidir.

0