Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4857 sayılı iş Kanunu nedir?

Soru & Cevap

4857 sayılı iş Kanunu nedir? 4D daimi sürekli işçinin çalışma şartlarını , çalışma sürelerinin ve çalışma haklarını belirleyen Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yasalaşarak kanunlaşan işçinin ve işverenin uyma zorunluluğu olduğu maddelerden oluşan kanun şeklidir.

Bu kanun ve bu kanuna dayanarak 6356 sayılı sendikaları kanununu da yetki vermiş olduğu sendikalar kanuna dayanarak toplu iş sözleşmeler yapabilir.
 Kanunda olan maddeler toplu iş sözleşmesinde işçi lehine daha avantajlı ise toplu iş sözleşmesindeki maddeler geçerlidir. Toplu iş sözleşmesinde bulunamayan işçiyle alakalı bir maddede kanununa gidilir ve kanundaki işçi lehine olan madde geçerlidir.
İş kanunu işçinin çalışma hayatıyla alakalı düzenlenmiş yasalardır.
4857 sayılı iş kanunu ile toplu iş sözleşmelerinde işçilerin kazanmış olduğu haklar farklı olabilir. Toplu iş sözleşmeleri mevzuat ve kanunların üzerinde gelir bu nedenle örnek verecek olursak iş kanunu haftalık çalışma süresi 45 saat iken toplu iş sözleşmesinde haftalık 40 saat yazıyor ise burada toplu iş sözleşmesi maddeleri esas alınarak kanunun üzerinde yer alır. Fakat bu konu ile alakalı bir madde yoksa iş kanunu hükümlerine bakılır.
Genel olarak 4d Daimi sürekli işçilerin kanunu 4857 sayılı iş kanunudur.

0