Arzu Özkan / 2460 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

özel güvenlik görevlisi üst araması yapabilir mi ?

Soru & Cevap

özel güvenlik görevlisi üst araması yapabilir mi ? Özel güvenlik görevlisi önleyici aramayı belirli koşullar içerisinde yapabilir. 

4D Daimi işçi statüsünde görev yapan özel güvenlik görevlisi mevzuat gereği sadece x-ray cihazı , duyarlı kapı veya el dedektörü ile arama yapabilir.

Özel güvenlik görevlisinin görev yapmış olduğu yerlerde bulunduğu durum ve konuma göre bu durum değişiklik gösterebilir. Polis eşliğinde üst araması yapabilir.
Özel güvenlik görevlisi doğrudan üst araması yapamaz. Fakat Önceden imza karşılığı tebliğ edilmiş durumlarda insanların rızası alınarak üst araması yapılabilir. örneğin Psikyatri servisinde hasta yatışlarında veya olağan üstü bir durumda, çalışmış olduğu kurumda silah başta olmak üzere kesici delici vb. aletleri fark eden özel güvenlik görevlisine karşı saldırı olması halinde müdafa sonucu önleyici koruma tedbiri almak için üst arayabilir.

Özellikle bir çok kurum ve kuruluşta özel güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlar mevzuat dışı görevler yapmaktadır. Bu nedenle iş kolunda neleri nasıl yapılacağını bilerek hareket etmek önem arz etmektedir.

0