Admin / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D işçi kaç saat çalışır?

Soru & Cevap

4D işçi kaç saat çalışır? Daimi işçiler bulundukları kurumlarda olan sözleşmelerine göre belirlenmiş saatler esas alınarak çalıştırılır.

Eğer bir sözleşme yoksa veya bu konu ile alakalı farklı bir hüküm yoksa haftalık 45 saat çalışma süresi ve üzerinde çalıştıkları zaman için ise fazla çalışma ücreti alırlar.

Fakat bazı kurumlarda haftalık çalışma saati kanun hükümleri üzerinde olarak iş sözleşmesi kapsamında 40 saattir. Bu durumda ise haftalık 40 saat üzerini işçi fazla çalışma adı altında alır.

Genel olarak işçinin çalışma saati 8 veya 12 saat ise bu saat dilimlerinde ara dinlenme saati uygulanmaktadır. 

Ara dinlenme kullananlar normal saat üzerinden kullanamayan ise fazla çalışmaya eklenerek bu ücreti alırlar. Fakat bir çok kurumda kullanıyormuş gibi tavır sergileyen kurum haftalık çalışma saati süresinden ara dinlenme süresini düşüyor.

Sendika üzerinden açılan davalar veya kişilerin kendi yasal hakları doğrultusunda açmış olduğu şahsi davalar sonucu işçi lehine sonuçlanan bir çok karar bulunmaktadır.

Genellikle Türkiş sendikası işçi haklarını savunan sendika olarak karşımıza çıkıyor. 

Çünkü diğer sendikaların yetkili olduğu bir çok kurumda gece çalışması,fazla çalışma , mesai saatleri, bayram izinleri gibi işçinin olağan sosyal hakları görmezden gelinip işçiye zorluk çıkarılmakta. Bu durum hala devam etmekle Türkiş sendikası bütün işçi arkadaşlarımız için hazırlamış olduğu bildirim videoları ile işçileri bilgilendirmeye devam ediyor. 

Genellikle sağlık bakanlık bünyesinde 4D daimi işçi kadrosunda çalışan arkadaşlarımız yavaş yavaş yetkili sendikayı sorgulayıp arayışlara başlamış. İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bir çok personel arkadaşımız Türkiş sendikası bünyesinde toplanacak gibi.

1
Hilal Yıldırım / 0 Puan

Sürekli işçi 8 saat, 12 saat,16 saat,24 saat çalışabilir. Kuruma bağlıdır. Sonuç itibariyle bu saat dilimlerinde çalışan işçiler vardır.


Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 390