Admin / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D kamu işçi kurum değiştirebilir mi?

Soru & Cevap

4D kamu işçi kurum değiştirebilir mi? Daimi işçiler Sağlık bakanlığı veya üniversiteler arasında durumları biraz farklılık gösterir diye düşünüyorum.

Sağlık bakanlığı kurumlarında işçi ile işveren arasında anlaşma sağlanır ise birim veya kurum değişme imkanı olabilir. Fakat üniversite arasında kurum değişme becayiş usulü olur oda işçiler ve kurumlar arası anlaşma sonucu.

Örnek verecek olursam üniversitede hasta bakıcı olarak çalışan personel kurum insiyatifinde görevlendirme usulü veya doğrudan birim değiştirme usulü işçi ile işveren arasında işverenin onayı sonucu anca gerçekleşir.

Kısaca her koşulda işçi talebi doğrultusunda işverenin onayı ile olacak. 

İşçi talep etmeden değişiklik olmayacağı gibi işverenin de onayı olmadan bu durum söz konusu olmaz.

Sürekli işçinin de kurum değiştirmesi çok kolay bir Hadise değil.

örneğin aile sosyal politikalar Bakanlığında çalışan bir işçi Sağlık bakanlığı'na geçebilmesi için veya ulaştırma bakanlığındaki herhangi bir iş yerine geçebilmesi için öncelikle iş yerinin onay vermesi karşı iş yerin evet gelebilir çalışır demesi gerekir. Devamında Bu bakanlıklara yazması hele ki bakanlığın onaylaması ve maliye Bakanlığı'nın da o kuruma geçecek işiyle alakalı kadro tahsis etmesi zorunluluğu vardır.

 Onun için sürekli işçiye kurumlar arası geçiş yolu kapalıdır. Ancak Sağlık bakanlığı gibi aile sosyal politikalar bakanlığı gibi Türkiye genelinde işletme iş yerleri olan bakanlıklardaki işçiler samsun'daki bir hastaneden amasya'daki bir hastaneye becayiş yoluyla geçme yolu açıktır. Üniversite hastanelerinde çalışan işçilerin de kurum değiştirme yolu kapalıdır çünkü her üniversite kendine ait tek bir iş yeridir.

0