Admin / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

Temizlik görevlisi görev tanımı nedir?

Soru & Cevap

Temizlik görevlisi görev tanımı nedir? Çalışma saatleri süresince bulunduğu kurumda genel veya özel verilen talimatlara uygun şekilde yetkisi dahilinde görev yapar.
Temizlik personeli işi ile alakalı kurumundan dilekçe ile görev talimatı bildirimi talep edebilir.
Temizlik işçisi öncelik olarak temizlik görevinden sorumludur.
Temizlik şefinin vermiş olduğu görevleri yerine getirir resmi yazılara bildirme uygun hareket eder hijyenik olarak ortamı temizler.
Temizlik görevlisi görevi ve mevzuat dışı hareket etmek zorunda bırakılıyor ise işi ile alakalı resmi yazı talep edebilir.
En çok dile getirilen bir konuda temizlik personelinin hasta bakıcı görevi yapmasıdır. Bu konu ile alakalı mutlaka sendika temsilcilerinden bilgi alınız. Bazı üniversiteler temizlik personeli için temizlik dışında talimatlar yazılı olarak ibraz etmiş ve hasta bakıcı görevi talimat olarak vermişlerdir. Fakat toplu iş sözleşmesinde böyle bir talimat yoksa işçi bu talimatı yapmak zorunda değildir. 
öncelikle toplu iş sözleşmesi ve sonrasında iş kanunu hükümlerince işçiler hareket etmek zorundadır.
Oluşabilecek hak kayıpları ve sorunları önlemek için bu durum neticesinde işçinin haklarını ve yapacakları işi bilmesi gerekmektedir.
Temizlik personeli görevi dışında örnek hasta taşırken Hastayı düşürmesi halinde neler olabileceğinin farkında mı ? Sizden istenilen talimatları resmi bir şekilde dilekçe ile ibraz ettirip sendikanıza danışıp haret etmeniz doğru olacaktır.

0