Admin / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

Sözleşme mi kanun mu ?

Soru & Cevap

Sözleşme mi kanun mu ? iş kanunu mevcut hükümleri ve kanunları herhangi bir sözleşme yoksa geçerlidir. 

Herhangi bir kurumda toplu iş sözleşmesi mevcut ise o kurumda bulunan anlaşma gereği kanunun üzerinde olumlu bir yönde madde varsa o madde kanunun üzerinde gelir.

Örnek olarak kanunda bir işçinin en fazla çalışma süresi 45 saat 4857 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesinin son fıkrası hükmü saklıdır. Madde 4 Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Genel olarak 48 saat çalışmaktadır.

Fakat toplu iş sözleşmesinde bazı kurumlarda haftalık çalışma süresi 40 saat olarak anlaşma sağlanmıştır. Bu durum neticesinde kazanılmış olan hak kanunun üzerinde yer almaktadır.

Bazı iş sözleşmelerinde ise kazanılmış olan hak için kanun hükmü ibaresi yer alıyor bu durumda ise doğrudan kanun maddesi geçerlidir.

0