Arzu Özkan / 2460 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4d işçi eş durumu tayin hakkı var mı?

İşçi Hakları

4d işçi eş durumu tayin hakkı var mı? Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kadroya geçen işçilerin eş durumu , mazeret ve tayin hakkı mevzuat gereği olmadığını için böyle bir hakları bulunmuyor. 
Fakat 4d statüsünde çalışan işçi 360 prim günü yani 1 yıl çalışma süresini doldurması halinde memur olan eşleri ancak tayin isteyebilir. 
Sağlık bakanlığı ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanları toplu iş sözleşmeleri gereği becayiş talep ederek uygun görülmesi halinde il değişikliği yapabilir. Üniversiteli 4d daimi işçi kadrosunda çalışanlar için ise imkansız. Farklı kurum ve işletme usulüne tabi oldukları için becayiş mümkün olmuyor. Ancak kişilerin karşılıklı becayiş talebini iki kurum iş çıkışını kabul ederek ve işe yeniden alımını uygun görmesi halinde bu mümkün bu durumda iki kurumunda kabul etmesi gerekiyor.

1
SamsunSporLu / 20 Puan

Her kurumda farklı toplu iş sözleşmesi var neye göre tayin ayarlaması yapılacak? Bütün kurumlar tek bir bakanlığı bağlanması gerekiyor. Kurumlar arası becayiş ve tayin belirli puan ile yapılırsa daha güzel olur.


Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 390