Beyza Köksal / 360 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

Durum bildirir nasıl alınır?

İşçi Hakları

Durum bildirir nasıl alınır? Refakatçi raporu Devlet hastaneleri veya üniversite hastaneleri tarafından şu an itibariyle verilmektedir. Daha önceleri özel hastanelerden alınan refakatçi izni Yani durum bildirir raporu özel hastanelere Sağlık bakanlığı tarafından verilemeyeceği hususunda bildirim yazısı gönderilmesi sonucu iptal edilmiştir.

Bu durumda insanların aklına gelen ilk soru Özel hastanede yapılan tedavilerde veya aciliyet durumuna göre bakanlığın 112 ambulansı tarafından En yakın hastaneye getirilen kişilerin özel hastanede yatış yapması sonucu hastasına hastanede bakma veya hastane sonrası evinde bakması için verilecek bu raporu alamaması durumunda ne yapacak?
Özel hastaneler bu durumda bir devlet hastanesine yönlendiriyor. Fakat Devlet Hastanesi'ne gidildiğinde oradaki doktorların hastanıza biz bakmadık diyerek doktorunuzdan almanızın uygun olacağını söylüyor.
Bu durumda hasta ve hastaya bakacak olan kişinin mağduriyeti ortaya çıkıyor.
Herhangi bir uzun süreli hastalık sonucu hayati tehlikesi olan hastalar için alınacak olan durum bildiri raporunu özel hastane sonrasında tedavinizi Devlet Hastanesi veya üniversite hastanelerinde devam ettirerek daha sonrasında alabilirsiniz.
Durum bildiri Öncelikle doktorunuzun onayı sonrasında heyetin onayı ile 3 doktor tarafından imza atılarak açıklamasında hastanın Hayati durumundan söz edilerek bakılmadığı takdirde Hayati tehlikesinin olduğu ve refakatçi'nin zorunlu olarak gözetimi altında bakmasının ifade edilmesi gerekmektedir.
Durum bildiri raporu ücretli olarak verilmektedir.
Üniversite hastanelerinden Bu raporu almak isteyenler ek4 olarak devlet hastanelerinden bu raporu almak isteyenler ise ek5 veya ek6 olarak alabilirler. Kurumlar bu iki türlü alınan raporu kabul ediyor.

0