Beyza Köksal / 360 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

Ücretsiz izin şartları nelerdir?

İşçi Hakları

Ücretsiz izin şartları nelerdir? 4D daimi sürekli işçi ücretsiz izin şartları toplu iş sözleşmelerinde ve iş kanununda hükümlerince belirlenmiştir.

İş yerlerine göre yetkili sendikaların yapmış olduğu toplu iş sözleşmelerinde ücretsiz izin hakları 30 gün, 45 gün, 2 ay veya 6 ay olabilir.Fakat bu ücretsiz izni kullanabilmesi için işçinin işverene mazeretini daha önceden bildirip doktor raporuyla ıspatlaması lazım.

Farklı bir sebebinin olduğunu resmi olarak belgeleyip işveren tarafından izine ayrılacak kişinin gerekçesinin olması lazım.
Örneğin aile sorunu, eşlerin boşanma sorunu, tehdit, vb. sebepleri resmi olarak mahkeme kararları veya doktor raporları ile belgeleyen işçi işverene raporunu sunar.

Alacak olduğu ücretsiz izin gününü belirleyerek dilekçesini verir hiçbir işveren de bu tür konularda siz ücretsiz izine ayrılamazsınız diye olumsuz bir yanıt vermez.İşçinin geçerli mazereti olduktan sonra işveren bu durumu olumlu karşılayacaktır.

Ücretsiz izin alabilmek için hekim raporu veya farklı sebeplerden dolayı belgelerimizi resmi olarak bildirmemiz gerekiyor. Aksi halde ücretsiz izin geçerli bir sebep olmadan kurum tarafindan uygun görülmez.
Ücretsiz izin genellikle uzun süreli hastalık sonucu refakatçi izini sonrası veya hamilelik sonrası alınıyor. Bu gibi durumlar için dilekçe yazarak raporunuzu beyan ederek ücretsiz izin alabilirsiniz. Fakat farklı şekilde kişinin kendisi ile alakalı sağlık , ailevi veya adli konularda oluşan sorunlarında neticesinde bu izin hakkı kurum tarafından işçiye verilebilir. Önemli olan her koşulda işverene uygun geçerli mazereti beyan ederek bu haktan yararlanabilirsiniz.

0