Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D işçi zorla izne çıkarabilir mi?

Soru & Cevap

4D işçi zorla izne çıkarabilir mi? Sürekli işçi izin hakkı elde ettiği iznini izin yılı içerisinde kullanması gerekmektedir. Kanunda da bu durum böyledir. Fakat toplu iş sözleşmelerin de işçinin yıllık izni ait olduğu yıl içerisinde kullandırılır ibaresi koymaktayız.

işçi de buna rıza göstermeyip izin yılı izin kullanmadan geçer ise kullanmadığı izni emekli olduğundaki en son maaşı üzerinden işçiye tebliğ edilir 
Fakat işveren işçiye Bu yıl izin kullanacağınız tarihleri bize bildirin dediğinde eğer işçi ben izin kullanmak istemiyorum tarihleri de belirtmek istemiyorum derse iş veren kanunun ve sözleşmelerinin vermiş olduğu yetkiyi kullanarak işçiyi resen siz şu tarihler arası izinlisiniz deyip izine ayırabilir.
Örnek olarak 2019 2020 yılı içerisinde çalışan sağlık işçileri covid 19 hastalığı yüzünden yıllık izinleri iptal edilmişti. İptal edilen izinler bütün sağlık çalışanlarına bir dahaki sene kullanması için eklendi. Olağan üstü bir hal olduğu zaman işçi nasıl izine çıkarılıyor ise tam tersi yıllık izinlerinde kullandırılması iptal edilebilir.
Sürekli işçilerin aynı bölümde veya birimde sayıları oldukça fazla olduğu zaman yıllık izinler ile alakalı sorunlar oluşuyor ise kurum işçileri yıllık izin günlerini belirleyip izne çıkarabilir.

0