Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D sürekli işçi alacağı maddi kazanımlarını almazsa istifa sürecinde kıdem tazminatına hak kazanır mı?

Soru & Cevap

4D sürekli işçi alacağı maddi kazanımlarını almazsa istifa sürecinde kıdem tazminatına hak kazanır mı? 4D Daimi işçi tek taraflı iş akdini fesh edip kıdem tazminatını alabilmesi için işveren tarafından hak kaybına uğratılması gerekir.

Tüm hak kayıplarını belgelemek zorundadır.
 Örneğin işçiye yıl içerisinde ücretli izinli işveren kullandırtmadı. Bu işçi için bir haklı fesih sebebidir. Kıdem tazminatını alabilir.
 Örneğin bayramda çalıştırdı, hafta sonu çalıştırdı, fazla mesai olarak çalıştırdı, ücretini ödemedi, işçiye bunu karşılığında zorla izin kullanacaksın diye diretmede bulundu, işçi Bu belgeleri toplar ispatlar ise kendisi tek taraflı iş akdini fesh eder ve kıdem tazminatını talep eder.
 işveren genelde bu tazminatları ödemiyor bizler Sendika olarak dava açarak hak kaybını ispatladığımız sürece kıdem tazminatını alıyoruz.
İşçi istifa ederken yapması gereken hükümleri uygun olarak yapıyor ve sonucunda haklı olarak süreci başlatıyor ise maddi kazanımlarını almanın önü açık, fakat hiç bir sorun oluşmadan istifa dilekçesini verip doğrudan maddi kazanımlarını almak istiyorsa kurumun insiyatifine ve sonrasındaki yasal sürecin gidişatına göre tazminatı alabilir.

0