Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D Kamu işçisi tayin isteyebilir mi?

Soru & Cevap

4D Kamu işçisi tayin isteyebilir mi? Sürekli işçilerin de tayin isteme hakkı her işçinin olduğu gibi Kanuni bir hakkıdır. 

Ancak kadroya geçerken 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçen işçilere imzalatılmış olan belirsiz süreli iş sözleşmelerinde ve 696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin içeriğinde tayin hakkının önü kapanmıştır.
Sadece işletme olan iş yerlerinde aynı bakanlığa bağlı işyerlerinde becayiş mazeretin durumuna göre açmışlardır. Buna ek olarak bir de mahkeme kararları ile kadın işçilerimize şiddet uzaklaştırma gibi durumu olan işçilere birazcık esneklik gösterilmektedir.
 Üniversite hastanelerinde her üniversite kendi işyeri olduğu için başka bir üniversite hastanesine bile geçme hakkı yoktur. Çünkü o üniversite Hastanesi de işletme kendi içerisinde işletme bir başka üniversiteleriyle beraber birlikte olmuş bir işletme değildir. Sağlık bakanlığı gibi.
4d daimi sürekli işçi tayin istemesi için mevzuat ve kanunun değişmesi gerekir. 
İşçilerin bu tür hakları ya yok yada tam anlamıyla düzenlenmiş değildir. Bu nedenle işçilerin toplu olarak hak arayışlarını sürdürüyor olması gerekir. Sağlık iş kolunda mücadele ediyoruz fakat bu tür sosyal haklar sadece tek bir çatı altında toplanarak kazanılabilir. Türk-İş konfederasyonu bünyesinde toplanan sürekli işçiler toplu iş sözleşmeleri ile kazanmış oldukları bu hakları kanun yolu ile de pekiştirmek istiyor.  
4d Daimi işçilerin tayin hakkının olması önemlidir ve bu bağlamda eşit şartlar altında hakların paylaşılması gerekmektedir.

0