Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D işçi Noterden ihtar çekerek tazminat alınır mı?

Soru & Cevap

4D işçi Noterden ihtar çekerek tazminat alınır mı? Sürekli işçinin ihtar çekerek iş akdini feshedebilmesi için haklı bir kaybının olması gerekiyor.

örneğin işçi bayramda çalışmış Bayram ücreti yatırılmamış, Fazla çalışma yapmış Fazla çalışma ücreti yatırılmamış, işçi üst üste hafta tatillerini kullanamamış, mobbing olarak mesaiye çağrılmış ücretleri yatırılmamış yani işçinin haklı fesih yapılabilmesi için İş kanunu 24. maddesi yürürlükte olması lazım.
24 maddesine göre olacak olan hak kayıplarının işçi tarafından belgelenmesi tescillenmesi lazım daha sonradan haklı fesih olarak dilekçesini verir.
 işveren genelde bu konuda kesinlikle tazminatı ödememek için sizin Hakkı fesih dilekçenizi beş gün işleme koymuyor. 5 gün işe gelmediğinizi tutanaklarla tutuyor ondan sonra diyor ki 5 gün süreyle işe gelmediğinizden iş hakkınız feshedilmiştir diyor. Ondan sonraki süreç kıdem tazminatını alma noktasında hukuki yola başvuruyoruz ve haklı sebebiniz varsa kıdem tazminatını alıyoruz.
Bu tür konularda yetkili sendika , iş avukatı veya işkur üzerinden işlem yapınız. Yapılacak en ufak eksiklik veya hata hak kaybı yaşanmasına sebiyet verebilir.

0