Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

4D Daimi işçi emekli ikramiyesi hesaplaması nasıl yapılır?

Soru & Cevap

4D Daimi işçi emekli ikramiyesi hesaplaması nasıl yapılır? Sürekli işçinin emekli olması durumunda emekli ikramiyesi hesaplanmasında o iş yerinde Yetkili Sendika tarafından yapılan toplu iş sözleşmelerinin maddelerinin içeriğine bakmak gerekiyor.

 örneğin 19 Mayıs üniversitesinde emekli olacak işçinin kıdem tazminatı hesaplanmasında devletin açıklamış olduğu tavan ücret olan bugünkü 17.000 küsür liraya eklenen %25'lik zaman, eklenen %5 refah payı ile beraber tekrar hesaplanacak olan 19.000 küsür lirayı, tavanı işçi geçmiyorsa 19 Mayıs üniversitesi'nde işçinin 45 günlük yevmiyesi üzerinden çalıştığı yıl kadar kıdem tazminatı hesaplanır.
 Emekliye ayrıldığı tarihten bir yıl geriye dönük olarak almış olduğu nakit ücretlerinin bunun içerisinde fazla mesai, Bayram çalışması, ikramiyeye ilaveten zammı vesaire diğer haklarının olduğu tüm haklar toplanarak 12'ye bölünür çıkan ortalamanın çalışmış olduğu yıl ile çarpımından kaynaklanan rakam 45 günlük rakamla toplanır sadece damga vergisi kesilerek işçiye kıdem tazminatı olarak ödenir.
Emekli ikramiyesi ücret olarak her ne kadar memurdan fazla olmuş olsa da aylık bağlama oranı bir o kadar aşağı düşüyor. Sürekli işlerin emekli olması halinde maaşlarının geriye düşmemesi için de bir şeyler yapılması gerekiyor.
Emekli ikramiyesi hesaplamak için bulunmuş olduğunuz kurumdaki Yetkili Sendika ile veya SGK ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

0