Zeynep Soykan / 700 Puan

Notice: Undefined variable: esask in /home/iyikotuy/saglikissendikasi.com/Icerikdetay.php on line 296

Ev tipi sosyal hizmet birimleri nerelerdir Ve buralarda çalışanlar hangi kanunlara tabidir?   

Soru & Cevap

Ev tipi sosyal hizmet birimleri nerelerdir Ve buralarda çalışanlar hangi kanunlara tabidir?   

Görülen davalarda arkadaşlarımızın ev tipi hizmet yapmadığını bütün sgk'larının işlevlerinin ,raporlarının ,saatlik izinlerinin ,yıllık izinlerinin, kesintilerinin, vergi dilimlerinin kısacası herşeyinin İş kanununa göre SGK mevzuatına 5.510 sayılı kanuna göre ayarlandığını görüp itiraz etmemize rağmen aile sosyal politikalar Bakanlığında çekom, Sevgi evleri, çocuk destek merkezleri gibi yerlerde çalışan işçileri maalesef ki bakanlık borçlar kanuna tabi tutulmakta. 

11 12 saat veya nöbet usulü 24 saat sisteminde 7,5 saat dinlenme gibi absürt bir genelge ile çalıştırmaktadırlar

Türkiye sağlık işçileri Sendikası olarak bunlarla ilgili tüm davalarımızı açtık ve bu davalar sonucunda üçer saatlik fazla mesailerimiz çıkıyor.
Çalışmı sisteminde kapalı kaldıkları dönemler hafta tatili Bayram tatili gibi gece 07.30 saatten çalışanların 7,5 saat üzerindeki 11 saate kadar olan 2 saat, 2,5 saat, 3 saat ve 3 ,5 saatlik fazla mesai ücretlerini talep ettik ve kazandık kazanmaya da devam ediyoruz.
Yani biz davalarımızda bu işçilerin İş kanununa tabi olarak çalışmaları gerektiğini ispat ediyoruz fakat bakanlık hala borçlar kanununa göre çalıştırıyor bu mücadelemiz devam edecektir bunu bilmenizi isterim.

0